Obstajajo 4 vrste omrežnih kablov, ki jih elektičarji uporabljajo pri omrežni oziroma lokalni povezavi. To so:
Koaksialni kabel
To je tudi najbolj znan električni kabel, ki ga prepoznamo po več plasteh. Koaksialni kabli imajo na sredini en sam bakreni vodnik, medtem ko plastična plast zagotavlja izolacijo med osrednjim vodnikom in pletenim kovinskim ščitom. Slednji zagotavlja, da zaščiti omrežje pred morebitnimi motnjami.
Kabel iz optičnih vlaken
Ogromna prednost optičnih vlaken je, da zaradi svoje valjaste prozorne strukture omooča res hiter prenos. Običajno se ga uporablja pri povezovanju več računalnikov zapored. Predvsem ga uporabljajo na mestih, kjer lahko prihaja do elektromagnetnih motenj. Znan je tudi po tem, da se ne poškoduje ob direktnem stiku s soncem ali vodo, zato ga pri instalaciji telekomunikacij pogosto uporabijo.
Oklopljeni sukani parni kabel (STP)
Ta kabel se izredno pogosto uporablja, saj predstavlja eno izmed najlažjih vrst omrežnega kabla. Pogosto se uporabljajo za povezavo več računalnikov in prenosov podatkov, ko se gre za telekomunikacije. A vendar je potrebno paziti, da je nameščen na mestu, kjer so električne motnje zreducirane, saj takrat ni dobra izbira. V tem primeru bolj priporočamo oklopljeni UTP kabel. Ta vrsta kabla je precej podobna koaksialnemu kablu, a vendar obstaja nekaj razlik. Predvsem se to opazi pri kreiranju dolgih omrežij, kjer je koaksialni kabel bolj primerna izbira.
Neoklopljeni sukani parni kabel (UTP)
Kabel, ki se uporablja najpogosteje, saj je znan po izredno visoki zaščiti pred motnjami. Po večini ga uporabljajo mala in srednje velika podjetja, saj je idealen za vzpostavitev pisarniškega omrežja. Zanj se odločajo, ker predstavlja izredno veliko prenosno zmogljivost, kar do 100 Mbps.