Varen strelovodni sistem mora biti pravilno in strokovno izveden po SIST EN standardih. Izdelan je iz bakra, vroče cinkanega jekla, nerjavečega jekla ali aluminija. Kovinski vodniki morajo biti po strehi razpeljani na ustrezni medsebojni razdalji. Pomembno je, da so optimalno dimenzionirani, primerno oddaljeni od ostalih inštalacij in hitro vnetljivih materialov.
Strokovnjak za strelovod opravi meritve na stavbi in oceni potrebni nivo zaščite glede na namen objekta. Za stanovanjske hiše se večinoma izvaja zaščitni nivo 4. Na podlagi metode zaščitnega kota, metode velikosti mreže in metode kotaleče krogle določi pozicijo lovilnega sistema.
Z metodo kotaleče krogle se določijo mesta na stavbi, kamor lahko udari strela. Pri tem navidezno kroglo z ustreznim polmerom »r«, ki je za zaščitni nivo 4 po tabeli SIST EN 62305-3 določen na do 60 m, kotalijo okoli stavbe in preko nje. Mesta, kjer se navidezna krogla dotika stavbe, so udarna mesta strele, ki jih je potrebno zaščititi z lovilnimi vodniki.
Lovilna palica za strelovod je nameščena na strehi na višini, ki je s standardom omejena. Višina palice naj bi bila takšna, da njen zaščitni kot α pokriva celotno območje hiše v namišljenem stožcu od vrha palice do tal. Vse, kar se nahaja v tem stožcu, spada pod zaščiteno območje, ki je varno pred udarom strele.
Naloga lovilne palice je, da ujame strelo. Po kovinskih vodnikih, ki so vpeti v sleme in razporejeni po strehi, strela potuje do odvodov v ozemljilni sistem. Ozemljilo poskrbi, da se električni tok strele odvede stran od objekta in porazporedi v okolico.
Pri izdelavi strelovoda je zato pomemben poudarek na ustrezni izvedbi ozemljitve. Najboljša rešitev je sklenjena zanka okoli cele stavbe. Ozemljilo naj bo iz kakovostnih materialov, najbolje iz nerjavečega jekla, sicer je njegova življenjska doba lahko zelo kratka. Ozemljilo je zakopano v zemljo, preko katere je običajno položeno tlakovano dvorišče ali asfaltna prevleka. Kasnejše popravilo je zato precej neprijetno in povezano z visokimi stroški.