Pri izbiri prave žarnice je potrebno upoštevati vrsto grla oziroma podnožja, ki ga ima svetilo. V Sloveniji prevladuje tip E (E14, E27, E40) za navadne žarnice in sijalke ter tip G (nizkonapetostne GU10, GU 5.3, GY6.35 in visokonapetostne G4, G9) ter cevaste žarnice R7. Z umikanjem klasičnih žarnic z žarilno nitko s prodajnih polic je vatna moč (W) oziroma nazivna priključna moč v vatih (W) postala instrument za primerjavo različnih vrst sijalk s klasičnimi žarnicami. Kazalnik razmerja lm/W olajša izbiro primerno močne žarnice, da bo razsvetljava prostora optimalna.
Pri varčnih sijalkah in sijalkah z LED tehnologijo je pomembnejši podatek lumen (lm) ali izkoristek oziroma svetlobna učinkovitost sijalke (lm/W). Lumen (lm) je enota svetlobnega toka, s katerim se meri oddano svetlobo v časovni enoti. Za razsvetljavo enega kvadratnega metra prostora potrebujemo najmanj 150 lm osvetlitve. Moč razsvetljave je potrebno prilagoditi namenu prostora.
Svetilnost (l) je razmerje med svetlobnim tokom, ki ga seva svetilo v prostorski kot okoli izbrane smeri in ter prostorskim kotom. Svetilnost svetila je enaka svetlobnemu toku/4π kadar je montaža svetila izvedena tako, da seva enakomerno v prostorski kot. Enota za svetilnost v fizikalnem merilu je vat/steradian (W ali W/sr), v fiziološkem merilu pa kandela (cd).
Osvetljenost je merilo za moč vpadajoče svetlobe na enoto površine. Intenzivnost je odvisna od svetlobnega toka vira svetlobe, razdalje površine od vira in kotom padajočih žarkov. Enota za osvetlitev je luks (lx). Razsvetljava kuhinje, dnevne sobe in jedilnice naj bi dosegla osvetlitev med 250-350 luksov. Za branje, pisanje in delo je potrebnih 500 luksov, za hodnik zadošča 70 luksov in za stopnišče 30 luksov.
Na učinek razsvetljave v prostoru vpliva tudi barva svetlobe. V prostorih za delo in učenje je primernejša bela svetloba, medtem, ko je za ambientalno vzdušje bolj prijetna rumena svetloba. Na škatlici z žarnico so vrednosti barve svetlobe označene v Kelvinih (K). Kelvin je enota za izmero barvne svetlobe. Višja kot je vrednost v Kelvinih, bolj hladna je svetloba (day-light) in obratno – nižja vrednost v Kelvinih daje bolj toplo barvo, podobno svetlobi klasičnih žarnic.