EFT tapkanje lahko razdelimo na 5 korakov: prepoznavanje težave, determiniranje intenzivnosti, priprava, zaporedje tapkanja in preverjanje učinkovitosti. Postopek sestavljajo pozitivne afirmacije in metodično dotikanje devetih točk meridianov.
Prepoznavanje težave – s predhodno komunikacijo boste s terapevtom določili težavo. Če se težave že zavedate, lahko EFT tapkanje izvajate tudi sami doma.
Determiniranje intenzivnosti – ko spoznamo v čem je težava, je pomembno določiti, kako problematična pravzaprav je. To se določi s stopnjo intenzivnosti na lestvici od 0 do 10. Ocena se dodeli glede na pomembnost, moč oz. vpliv, ki ga ima težava na naše vsakdanje življenje.
Priprava – pred tapkanjem je potrebno določiti neko afirmacijo (pozitivno misel), ki je prilagojena težavi, s katero se spopadamo. Nekaterim pomaga, da si naredijo seznam neprijetnih čustev oz. stanj, ki se jih želijo znebiti.
Zaporedje tapkanja – gre za metodično dotikanje devetih točk meridianov: na vrhu glave, na zunanji strani očesa, na notranji strani obrvi, pod očesom, pod nosom, na bradi, pod začetkom ključnice, pod pazduho in na koncu še na zunanji strani dlani. Na vsaki točki se ustavimo ter izrečemo svojo afirmacijo. Vsako točko tapnemo prib. 7-krat, v zgoraj napisanem vrstnem redu.
Preverjanje učinkovitosti – na koncu ponovno ocenimo intenzivnost težave od 0 do 10. V primeru, da nismo dosegli stopnje 0, ponavljamo postopek.