Prostorsko načrtovanje je proces urejanja in organiziranja rabe prostora na različnih ravneh, od lokalne do nacionalne. Njegov cilj je usklajevanje različnih potreb in interesov, kot so stanovanjske, gospodarske, okoljske in kulturne dejavnosti, da se zagotovi uravnotežen in trajnosten razvoj. Prostorsko načrtovanje vključuje izdelavo prostorskih načrtov, ki določajo, kako se bo prostor uporabljal in razvijal v prihodnosti.
Prostorsko načrtovanje vključuje tudi varovanje naravnih virov, zgodovinskih in kulturnih znamenitosti ter zagotavljanje kakovostnega življenjskega okolja. Načrtovalci sodelujejo z različnimi deležniki, vključno z lokalnimi skupnostmi, investitorji, okoljskimi organizacijami in vladnimi organi, da se dosežejo dogovori in kompromisi, ki bodo koristili vsem. Ta interdisciplinarni pristop omogoča usklajevanje različnih interesov in potreb.
Pomemben del prostorskega načrtovanja je tudi spremljanje in vrednotenje izvedbe načrtov. Načrtovalci redno spremljajo spremembe v prostoru in ocenjujejo, kako se prostorski načrti izvajajo ter kakšne učinke imajo. Na podlagi teh ocen lahko prilagodijo obstoječe načrte in strategije, da se dosežejo dolgoročni cilji prostorskega razvoja.