Panični napad – najvišji nivo tesnobe, za katerega je značilen nenaden začetek in intenzivno naraščanje tesnobe, ki lahko traja tudi do pol ure. Napadi se običajno ponavljajo, posameznik pa ima občutek, da bo umrl, izgubil razum ali izgubil samokontrolo. Posledično se oseba začne izogibati okolju (ali ljudem), ki so v preteklosti že sprožili napad.
Različne fobije – gre za nesmiseln strah pred točno določeno zadevo oz. situacijo (npr. agorafobija, tesnoba pred odprtimi ali javnimi prostori, kjer je veliko ljudi, strah pred zapuščanjem doma, ipd.). Kljub temu, da se posameznik zaveda, da je strah pretiran in/ali neutemeljen, le-tega ne more kontrolirati ali se ga znebiti.
Generalizirana anksiozna motnja – posameznik več mesecev občuti izrazito tesnobo in skrbi, katerih vzrok so vsakodnevne stvari, ki jih naj ne bi bremenile do takšne mere (npr. skrb za zdravje, službo, finančno stanje). Motnjo spremljajo konstantna nervoza, utrujenost, razdražljivost, motnje spanja, dvom vase, ipd. Mnogokrat je prisotna tudi depresija.
Socialna anksioznost – gre za strah pred neznanimi ljudmi oz. neznanim okoljem, katerim se posameznik ne želi izpostaviti. Prisoten je tudi strah, da bo ponižan in/ali osmešen. Oseba običajno ni sposobna obvladovati niti preprostih socialnih situacij, zaradi česar se jim izogiba.
Post-travmatska stresna motnja (PTSM) – pojavlja se kot posledica hudega travmatskega dogodka, v katerem je bilo ogroženo njihovo lastno življenje oz. življenje nekoga drugega. Oseba podoživlja dogodek v obliki vsiljivih spominov, podob, misli ali občutkov. Motnjo spremljajo nočne more, lahko tudi halucinacije. V primeru stika s čimerkoli, kar spominja na travmatični dogodek (lokacija, predmet, situacija, zvok), se pojavi tesnoba ter fiziološka reakcija. Pogosto je prisotna tudi depresija.
Obsesivna kompulzivna motnja (OKM) – gre za obsesijo ali vsiljive misli, ki se nenehno pojavljajo in povzročajo tesnobo. Posameznik se običajno zaveda svojih obsesij, nemalokrat pa jih poskuša ignorirati. Motnjo velikokrat spremljajo kompulzije (t.i. ponavljajoča se vedenja; npr. pretirano čiščenje, štetje, preverjanje …), ki jih posameznik dojema kot blagodejne, saj zmanjšujejo njegovo notranjo napetost. Kompulzije običajno terjajo veliko časa, kar posledično zmanjša kvaliteto življenja in vpliva na odnose z bližnjimi. Mnogokrat je prisotna tudi depresija.