Strojno vezenje omogoča dodajanje zapletenih in podrobnih vzorcev po meri, kot so logotipi, grbi in oznake, na oblačila ali dodatke. Te vzorce lahko ustvarite kot direktno vezenje ali kot našitke za oblačila, nahrbtnike in torbe.
To je idealno, če želite ustvariti profesionalne delovne uniforme za svoje osebje, dodati oznake društva na oblačila, našitke z imeni na gasilske uniforme, izdelati komplete za svojo športno ekipo, popestriti dom z unikatnimi blazinami za kavč, izdelati posebno kapo za prijateljev rojstni dan in podobno. Strojno vezenje omogoča ustvarjanje teksturiranih in dimenzijsko bogatih vzorcev, saj se vzorci ustvarjajo s pomočjo sukanca, ki je vpeljan v tkanino. Oblačilo je zato videti fantastično tudi, če je enake barve kot podlaga. Prav tako se vezenje večkrat uporablja kot dodatek na darila (brisače, torbe, jakne…), ker s tem dosežemo personaliziran videz darila za obdarovano osebo.
Toda kaj je strojno vezenje, kako deluje in kakšne so prednosti izbire te metode pred drugimi?
Kaj je strojno vezenje?
Izraz “strojno vezenje” se nanaša na postopek uporabe specializiranega stroja za vezenje v povezavi z računalnikom za ustvarjanje vzorca na tekstilu po vaši izbiri. Stroji za vezenje imajo sistem napenjalnih obročev ali okvirjev, ki drži območje vezenja blaga napeto pod šivalnimi iglami. Pod blago se običajno položi oziroma napne podložni material tako imenovan flizelin, ki ohranja strukturo tkanine. Stroj nato območje samodejno premika, da ustvari dizajn iz vnaprej programiranega digitalnega vzorca za vezenje. Stroji za vezenje se razlikujejo glede na zmogljivost, hitrost, število niti, maksimalno velikost vezenja, število šivalnih glav (koliko vezenj lahko delajo naenkrat)…
Kaj pomeni vezen?
Če je našitek ali kos oblačila vezen, to pomeni, da so nanj s sukancem našiti vzorci. To je lahko narejeno v praktične ali dekorativne namene. Na primer: lastnik podjetja želi imeti logotip izvezen na polo majice svojega osebja, medtem ko si bodoča nevesta želi le nekaj zabavnih majic, izvezenih za njeno dekliščino ali pa morda majhen moder vezen dodatek kot našitek za podvezico.
Vezeni našitek se lahko našije na ustrezno podlago (torba, delovni kombinezon, majica…) ali pa se na zadnjo stran doda trdi del sprimnega traku (velcro oz. ježek). Običajno je mehki del sprimnega traku našit na oblačilo (npr. uniforma varnostnika, gasilca…). Na zadnjo stran našitka se lahko doda tudi posebna termo folija in s pomočjo likalnika potem našitek trajno pritrdite na oblačilo. Tako oblačilo se kljub našitku lahko normalno pere ali kemično čisti.
Digitalizacija vezenja
Digitalizacija vezenja je postopek pretvorbe dizajna v datoteko s šivi, ki jo nato prebere vezilni stroj in uporabi za ponovitev dizajna na oblačilu. Običajno se vektorska oblika dizajna pretvori v datoteko, ki je primerna za vezenje. V primeru, da nimate vektorske oblike, se lahko rastersko sliko ali narisano idejo na listu papirja spremeni v ustrezen digitalni format.
Pri strojnem vezenju se lahko uporabijo različne vrste sukancev. Najpogosteje se uporabljata poliestrski in viskozni. Poliestrska nit je bolj odporna na krčenje in bledenje barv, ponuja pa manj sijaja kot viskozna nit.
Strojno vezenje ali tisk?
Vezenje ponuja trajnejše rezultate kot tisk, saj so vezeni vzorci bolj odporni na pranje in obrabo. Pri tisku se obstojnost barv lahko po večkratnih pranjih zmanjša.
Prav tako so bolj odporni na izpostavljenost UV svetlobi, zaradi česar barve ne zbledijo.
Strojno vezenje je primerno tako za trde kot tudi za elastične materiale. Primerni so recimo bombaž, volna, poliester, usnje in celo nekatere vrste mrežastih materialov. Tisk je za razliko pd vezenja primeren le za določene vrste tkanin.
Prav tako strojno vezenje velja za bolj ekološko izbiro, saj ne zahteva uporabe kemikalij za prenos barv na tkanino. Te pa so pogosto potrebne pri sitotisku in DTF tisku.
Strojno vezenje ali 3D tiskanje?
Strojno vezenje je izjemno trpežno, saj so vezeni vzorci odporni na pranje in obrabo ter ohranjajo svoj izgled dolgo časa. Poleg tega omogoča ustvarjanje teksturiranih vzorcev, ki dodajo dimenzijo in bogat videz oblačilom. Po drugi strani 3D tiskanje omogoča izdelavo tridimenzionalnih predmetov in struktur iz različnih materialov. To je idealno za ustvarjanje kompleksnih in natančnih modelov, vendar je lahko manj primerno za tekstilne aplikacije.
Strojno vezenje ali lasersko graviranje?
Lasersko graviranje omogoča natančno in trajno označitev na različnih materialih, vendar se ne uporablja na tekstilu in ne ponuja istega vizualnega učinka kot vezenje. Vsaka tehnika ima svoje prednosti, vendar je strojno vezenje pogosto najboljša izbira za trajne in estetsko privlačne vzorce, še posebej pri izdelavi manjših naklad in pri zahtevnih oblikovalskih izzivih.
Na koga se obrniti za storitev vezenih našitkov po meri?
Če razmišljate o dodajanju unikatnih in kakovostnih vezenih našitkov ali vzorcev, se obrnite na preverjenega ponudnika storitev strojnega vezenja, Dominika Smoleta – KONTAKT. Obiščite njegovo spletno stran in si zagotovite profesionalno izdelane vezenine po vaši meri.